• XX Dzień Papieski pod hasłem "Totus Tuus" 

          • 11-12.10.2020 r.

            GALERIA ZDJĘĆ

            W niedzielę 11 października w Polsce obchodziliśmy XX Dzień Papieski pod hasłem "Totus Tuus". Z tej racji społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II uczestniczyła we mszy świętej w kościele Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim. Na Eucharystii zgromadzili się uczniowie, rodzice oraz przedstawiciele grona pedagogicznego wraz z pocztem sztandarowym. Ksiądz Proboszcz Krzysztof Pawelec podziękował wszystkim za codzienny trud wkładany w pracę i naukę i życzył dalszej opieki Patrona. Dalsza część obchodów miała miejsce w szkole 12 października, gdzie uczniowie klas 4-8 obejrzeli część artystyczną, przygotowaną przez katechetów Panią Agnieszkę Lewczuk oraz Pana Piotra Skowrona.

          • 13.10.2019 r. - XIX Dzień Papieski

          • GALERIA ZDJĘĆ

                Tegoroczny XIX Dzień Papieski był otwarciem roku obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły i przeżywaliśmy go pod hasłem "Wstańcie, chodźmy!".

                Uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się w obchody tego wyjątkowego wydarzenia. 13 października przybyli wraz z pocztem sztandarowym na uroczystą Mszę św., która miała miejsce w parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim, a wolontariusze pod opieką p. Agnieszki Uss zbierali pieniądze na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.

                Opiekę w czasie uroczystości sprawowali: dyrektor szkoły Dariusz Jurek oraz nauczyciele: p. Agnieszka Uss, p. Katarzyna Ostrowska, p. Halina Mironiuk, p. Elżbieta Wierzchowska i p. Joanna Konieczna.

            E. Wierzchowska

          • 29.04.2019 r. - 5. rocznica nadania imienia Szkole Podstawowej w Białce

          • GALERIA ZDJĘĆ

            29 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Białce miała miejsce podniosła uroczystość. Dyrekcja, uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, rodzice i zaproszeni goście świętowali 5. rocznicę nadania imienia szkole.

            Po uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Trójcy Świętej uczestnicy udali się do hali sportowej, gdzie dyrektor  p. Dariusz Jurek rozpoczął część oficjalną. Odśpiewano hymn szkoły, następnie  delegacje poszły pod  pomnik Papieża, który znajduje się obok budynku, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Pan dyrektor powitał zebranych i gości: ks. kanonika Krzysztofa Pawelca, przewodniczącą  Rady Gminy p. Barbarę Palicę, wójta Gminy Radzyń Podlaski p. Wiesława Mazurka, zastępcę wójta p. Annę Grochołę,  przewodniczącą Rady Rodziców p. Ewelinę Batyrę- Wiatr, dyrektor Zespołu Szkół w Zabielu p. Wiolettę Chmielarz, członków jury II Powiatowego Konkursu Recytatorskiego: p. Jolantę Palicę,         p. Annę Korulczyk,  p. Adama Świcia i  radnego Gminy Radzyń Podlaski p. Arkadiusza Gosa. W dalszej części przedstawił krótką historię wydarzeń związanych z obchodami kolejnych rocznic nadania imienia. Podkreślił, że Patron jest wyjątkowy dla naszej społeczności, ponieważ w licznych wystąpieniach ukazywał wartości, które kształtują postawy młodzieży takie jak: sprawiedliwość, wierność ideałom, wolność, pokój, postęp. Przypomniał, że Jan Paweł II to człowiek, którego wiara, wiedza, uczciwość, moralność i dokonania są wzorem do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń.

            Punktem kulminacyjnym był spektakl teatralny, w czasie którego młodzi artyści pokazali „jak z pewnego uparciuszka, kwiat wydobył blask serduszka”. W problemach księżniczki Semiramidy widzowie mogli dostrzec analogię do własnych postaw i zachętę do walki ze swoimi słabościami. Bogata scenografia, piękna muzyka i komponujące z treścią układy taneczne były możliwe dzięki zaangażowaniu i pracy uczniów z klas czwartych, piątych  i szóstych. Za wspaniały występ słuchacze podziękowali gromkimi brawami. Skorzystali również z poczęstunku, którym były m.in. kremówki papieskie.

            W ramach obchodów uroczystości zorganizowano również II Powiatowy Konkurs Recytatorski „ Poezja i proza Jana Pawła II”, do którego przystąpiło 35 uczniów. 

            Część artystyczną przygotowali nauczyciele: Halina Mironiuk, Piotr Skowron, Elżbieta Wierzchowska, Katarzyna Ostrowska, Agnieszka Lewczuk.

          • 27.04.2018 r. - Obchody 4. rocznicy nadania imienia Szkole Podstawowej w Białce

          • GALERIA ZDJĘĆ

            Szkoła Podstawowa w Białce nosi imię Świętego Jana Pawła II już od czterech lat. Uroczystość w dniu 27.04.2018 roku rozpoczęła się pod pomnikiem Patrona. Dyrektor szkoły Dariusz Jurek, zaproszeni goście: Wicewójt Ireneusz Bogusz, Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, emerytowany nauczyciel z Komarówki Piotr Struczyk oraz przedstawiciele społeczności szkolnej pomodlili się, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Osobę Świętego Jana Pawła II przywołały pieśni w wykonaniu chóru prowadzonego przez Halinę Mironiuk i Piotra Skowrona oraz występ laureatów konkursu recytatorskiego przeprowadzonego w szkole 26.04.2018 roku. Kolejnym elementem uroczystości był występ Piotra Struczyka – artysty amatora, który we wzruszający sposób zaprezentował swoją poezję poświęconą Janowi Pawłowi II, śpiewał pieśni kojarzone z Papieżem przy akompaniamencie instrumentów. Dyrektor Dariusz Jurek zaprosił wszystkich zgromadzonych oraz rodziców uczniów na Mszę Świętą w intencji szkoły w Białce do kościoła pw. Trójcy Świętej w Radzyniu 29.04.2018 roku. Uroczystość dedykowana Patronowi szkoły została połączona z elementem włączenia się szkoły w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Wicedyrektor szkoły Edyta Skrzeczkowska przeczytała listy od Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów w Lublinie oraz Wojewody Lubelskiego, a następnie Dyrekcja, goście i przedstawiciele społeczności szkolnej uczestniczyli w posadzeniu przed szkołą Dębu Niepodległości

          • 23.05.2017 r. - VIII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej

          • GALERIA ZDJĘĆ

                        Dnia 23 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Białce odbył się VIII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z pocztami sztandarowymi z 20 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przybyli też przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie, Kurii w Siedlcach, Urzędu Miasta w Radzyniu Podlaskim, Urzędu Gminy w Radzyniu Podlaskim, proboszczowie radzyńskich parafii i okolicznych miejscowości.

                        Zjazd rozpoczął się Mszą Św. celebrowaną przez J.E. Ks. Biskupa Ordynariusza Kazimierza Gurdę w kościele pw. Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim. W homilii hierarcha podkreślił, że najważniejsza dla człowieka powinna być odpowiedź na pytanie: "Co mam czynić, aby się zbawić?, Co mam czynić, aby być szczęśliwym na Ziemi i w Niebie?". Przypomniał, że Jan Paweł II zabiegał o swoje zbawienie i dlatego szczęścia szukał w bliskości z Bogiem. Pragnął go również dla tych, których nauczał. Ks. Biskup dodał, że troska o zbawienie świata zawarta jest w objawieniach fatimskich. Maryja wezwała dzieci, aby pokazać dorosłym, jak osiągnąć szczęście wieczne. Ponadto zwrócił uwagę na fakt, że jeśli razem z wiedzą będzie przekazywana mądrość, jeśli uwierzymy w Jezusa, możemy być pewni zbawienia. Warto, więc być blisko nauczania Jana Pawła II, gdyż w dzisiejszym świecie to najlepszy wzór i autorytet dla dzieci i młodzieży.

                        Następnie poczty sztandarowe, dostojni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie udali się do Zespołu Szkół w Białce. Wszystkich uczestników Zjazdu powitał Dyrektor Szkoły p. Dariusz Jurek.

                        W dalszej kolejności delegacja uczniów, nauczycieli i gości złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomniku św. Jana Pawła II.

                        W sali gimnastycznej uczniowie gimnazjum zaprezentowali dramat Karola Wojtyły "Brat naszego Boga". Sztukę przygotowała nauczycielka religii, oprawę muzyczną p. Halina Mironiuk, scenografię p. Barbara Wójcicka, p. Ewa Kowalczyk i p. Ewa Danuta Niewęgłowska. Dramat przybliżył istnienie dwóch powołań w życiu utalentowanego artysty -malarza Alberta Chmielowskiego, powołanie do sztuki i do niesienia pomocy potrzebującym. Młodzi aktorzy w mistrzowski sposób pokazali wewnętrzne zmagania bohatera i podjęcie ostatecznej decyzji- pracę wśród biednych i bezdomnych oraz przemianę bohatera w Brata Alberta, który zakłada Zgromadzenie Zakonne. Przedstawienie zostało gorąco przyjęte przez publiczność. Zachwyciła gra śpiew chóru i solistek oraz scenografia i kostiumy.

            Przemówienie honorowych gości rozpoczął p. Albin Mazurek, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. W imieniu p. Wojewody Przemysława Czarnka odczytał list, w którym podkreślił, że według nauczania Jana Pawła II, młodość nie jest okresem przejściowym między dorastaniem a wiekiem dojrzałym, lecz czasem w życiu, który Bóg daje człowiekowi, jako zadanie. Wyraził też radość z powodu spotkania, które pozwoli wspólnie poznać papieskie nauczanie i w jego świetle odkryć wyzwania stojące przed polską szkołą, kształcić młodzież tak, by dużo wiedziała i mądrze patrzyła na świat, by chciała bardziej "być niż mieć".

                        Następnie zabrała głos  p. Małgorzata Kiec, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej, która w imieniu p. Teresy Misiuk, Lubelskiego  Kuratora Oświaty i swoim powiedziała, że uroczystość jest okazją do przypomnienia spraw najistotniejszych, spraw dotyczących naszych postaw i wartości. Należy, podobnie jak Jan Paweł II, być odpowiedzialnym za własne człowieczeństwo, ciągle umacniać się w wierze, żyć w prawdzie i miłości, czyli pięknie żyć. Odniosła się do wypowiedzi Maksa (Maksymiliana Gierymskiego) skierowanej do Heleny (Heleny Modrzejewskiej) z obejrzanego dramatu, że "nie można jednocześnie służyć dwom podziwom". Św. Albert Chmielowski kierował się miłosierdziem, oddał się najuboższym, a  "jego płótna stanęły" i to jest godne podziwu

                        Przewodnicząca Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej p. Małgorzata Szostek skierowała do uczniów życzenia, by szli przez życie wierni zasadom, które głosił Papież, by Go godnie naśladowali i reprezentowali.

                        Św. Jan Paweł II pokazał swoim życiem, że wiara, miłość, prawda, praca, szacunek, są wartościami najważniejszymi i dlatego warto Go naśladować – powiedział, p. Wójt Wiesław Mazurek. Podziękował p. Dyrektorowi Dariuszowi Jurkowi za bardzo dobrą pracę, zaś uczniom pogratulował wyboru godnego Patrona.

                        Pan Wiceburmistrz Tomasz Stephan w imieniu swoim i p. Burmistrza Jerzego Rębka również życzył, by uczniowie byli budowniczymi przyszłości opartej na fundamentach nauki Wielkiego Polaka. W wypowiedzi nawiązał do homilii i odpowiedzi na  najważniejsze dla katolika pytanie: „Co należy czynić, by być szczęśliwym na Ziemi i w Niebie”.

                        Św. Albert Chmielowski to wyjątkowa postać w życiu Karola Wojtyły, przypomniał ks. Biskup. Pomógł papieżowi w drodze do świętości. Obaj kierowali się miłosierdzie i wiedzieli na pewno, że wybrali "większą wolność".

                        Wszyscy prelegenci podziękowali organizatorom i uczestnikom wydarzenia za zaproszenie, za wysiłek włożony w przygotowanie przedsięwzięcia i życzyli wytrwałości w dążeniu do samorealizacji, satysfakcji, by młodzi ludzie szli przez życie wierni zasadom, które głosił Jan Paweł II.

                        Kolejną częścią programu było rozstrzygnięcie konkursu na grę planszową o tematyce papieskiej. 96 uczniów z 12 szkół przygotowało 58 gier. Patronat honorowy nad konkursem objął p. Wójt Wiesław Mazurek, który był fundatorem nagród rzeczowych dla zwycięzców i wyróżnionych.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            Szkoły Podstawowe:

            I miejsce: Patrycja Majczyna kl. V, Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, nauczyciel: Anna Kasianiuk.

            II miejsce: Julia Smyk kl. IV, Zespół Szkół Oświatowych im. Jana Pawła II w Stoczku Lackim, nauczyciel Milena Królikowska.

            III miejsce: Piotr Brych kl. V, Zespół Szkół w Żelechowie, nauczyciel: Elżbieta Pietrycha.

            Gimnazja:

            I miejsce: Agnieszka Lewkowicz, Miłosz Pawlak, Bartosz Owczaruk, Zespół Oświatowy
             w Piszczacu, nauczyciele: Bożena Mirska, Anita Zalewska.

            II miejsce: Jakub Wieczorek, Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, nauczyciel: Andrzej Koza.

            Wyróżnienia:

            1. Marlena Jakubaszek kl. VI, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Rykach, nauczyciel: Beata Miłosz.

            2. Marcel Chilicki, Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim.

            3. Bartosz Kępa, kl. V, Zespół Szkół w Białce, nauczyciel: Ewa Kowalczyk.

                        Miłym akcentem, który zakończył wręczanie upominków, było podarowanie ks. Biskupowi portretu Jana Pawła II, który narysowała Aleksandra Chinek, uczennica kl. II a gimnazjum oraz pamiątkowego albumu ze zdjęciami z życia szkoły.

                        Na zakończenie części oficjalnej p. Dyrektor Dariusz Jurek podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na uroczysty obiad.

            Elżbieta Wierzchowska

          • 28.04.2017 r. Trzecia rocznica nadania imienia Świętego Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Białce

          • GALERIA ZDJĘĆ

                    Msza w kościele Świętej Trójcy, uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Papieża-Polaka oraz widowisko teatralno-muzyczne z pokazem multimedialnym. W ten sposób 28 kwietnia 2017 roku świętowano trzecią rocznicę nadania imienia Świętego Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Białce. Rozstrzygnięto również III Gminny Konkurs Literacki i Plastyczny "Jan Paweł II – Pielgrzym Świata", który honorowym patronatem objął Wójt Gminy Radzyń Podlaski, Wiesław Mazurek.

                    Podczas kazania Ks. Kanonik Andrzej Kieliszek przypomniał historię związaną z wyborem patrona szkoły. Proces ten zainicjowała Ewa Łańcut-Nestoruk, pełniąca wówczas funkcję dyrektora. Szkoła Podstawowa w Białce, jako pierwsza w Polsce, otrzymała imię Świętego Jana Pawła II.

                    Społeczność uczniowska o swoim patronie pamięta, kultywując tradycję i obchody rocznicowe. Dyrektor Zespołu Szkół, Dariusz Jurek, pełniąc rolę gospodarza, powitał gości zebranych na uroczystości szkolnej: Księdza Kanonika Andrzeja Kieliszka, Proboszcza Parafii Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim, Ireneusza Bogusza, Zastępcę Wójta Gminy Radzyń Podlaski, Barbarę Kościuczyk, Radną Gminy Radzyń Podlaski, Ewelinę Batyrę-Wiatr, Przewodniczącą Rady Rodziców, Agnieszkę Kostrzewę, a także przedstawicieli szkół z Branicy Radzyńskiej, Paszk Dużych, Żabikowa, Białej, Brzostówca, nauczycieli, uczniów i rodziców.

                    Młodzi aktorzy zaprosili widzów na "poczęstunek artystyczny" w przytulnej kawiarence, w której karmili poezją, obrazem i muzyką, a multimedialna prezentacja połączyła ich przekaz ze słowami Jana Pawła II. Część artystyczna powstała pod czujnym okiem Ewy Niewęgłowskiej i Elżbiety Wierzchowskiej we współpracy z Piotrem Skowronem i Haliną Mironiuk, opiekunką chóru szkolnego. Całość dopełniła efektowna dekoracja, którą zaaranżowały Grażyna Hankiewicz i Barbara Wójcicka.

                    Po uczcie dla duszy nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Goście przybyli na uroczystość mogli skosztować ciastka-symbolu, ukochanej przez Papieża – kremówki.

            Katarzyna Kochnio-Wiater

            (fot. Grażyna Hankiewicz)

             

            Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego "Jan Paweł II – Pielgrzym Świata"

            Klasy I-III Szkoły Podstawowe:

            I miejsce: Wiktoria Kaźmiruk, Zespół Szkół w Białce (opiekun: Alina Wysokińska)

            II miejsce: Róża Mazur, Zespół Szkół w Białej (opiekun: Jolanta Grochowska)

            III miejsce: Mateusz Góral, Zespół Szkół w Białce (opiekun: Małgorzata Tabara)

            Klasy IV-VI Szkoły Podstawowe:

            I miejsce: Kornelia Morawik, Szkoła Podstawowa w Paszkach Dużych (opiekun: Anna Bełczącka)

            II miejsce: Weronika Książek, Szkoła Podstawowa w Paszkach Dużych (opiekun: Anna Bełczącka)

            III miejsce: Nikodem Wierzchowski, Szkoła Podstawowa w Zabielu (opiekun: Bożena Łobińska)

            Klasy I-III Gimnazjum:

            I miejsce: Karol Korólczyk, Zespół Szkół w Białce (opiekun: Elżbieta Wierzchowska)

            II miejsce: Weronika Kurowska, Zespół Szkół w Białej (opiekun: Małgorzata Czech)

            III miejsce: Małgorzata Drozdek, Zespół Szkół w Białej (opiekun: Małgorzata Czech)

             

            Rozstrzygnięcie Konkursu Literackiego "Jan Paweł II – Pielgrzym Świata"

            Klasy I-III Szkoły Podstawowe:

            I miejsce: Wiktoria Kaźmiruk, Zespół Szkół w Białce (opiekun: Alina Wysokińska)

            II miejsce: Róża Mazur, Zespół Szkół w Białej (opiekun: Jolanta Grochowska)

            III miejsce: Mateusz Góral, Zespół Szkół w Białce (opiekun: Małgorzata Tabara)

            Klasy IV-VI Szkoły Podstawowe:

            I miejsce: Kornelia Morawik, Szkoła Podstawowa w Paszkach Dużych (opiekun: Anna Bełczącka)

            II miejsce: Weronika Książek, Szkoła Podstawowa w Paszkach Dużych (opiekun: Anna Bełczącka)

            III miejsce: Nikodem Wierzchowski, Szkoła Podstawowa w Zabielu (opiekun: Bożena Łobińska)

            Klasy I-III Gimnazjum:

            I miejsce: Karol Korólczyk, Zespół Szkół w Białce (opiekun: Elżbieta Wierzchowska)

            II miejsce: Weronika Kurowska, Zespół Szkół w Białej (opiekun: Małgorzata Czech)

            III miejsce: Małgorzata Drozdek, Zespół Szkół w Białej (opiekun: Małgorzata Czech)

            Szkolne Dyktando Papieskie

            I miejsce: Aleksandra Antoniewska, kl. IV b (opiekun: Katarzyna Kochnio-Wiater)

            II miejsce: Wiktoria Świder, kl. IV b (opiekun: Katarzyna Kochnio-Wiater)

            III miejsce: Dominika Dudek, kl. VI a (opiekun: Ewa Niewęgłowska)

            III miejsce: Zuzanna Skowron, kl. V b (opiekun: Magdalena Kowalczyk)

        • Jan Paweł II, Karol Józef Wojtyła (18 V 1920 r. - 2 IV 2005 r.),
          Papież od 1978 r.

              Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach, małym podkarpackim mieście niedaleko Krakowa. Jego rodzice, Karol Wojtyła i Emilia Kaczorowska, wzięli ślub w 1904 r.

          Ojciec był zawodowym podoficerem w armii austriackiej, w wojsku polskim doszedł do stopnia kapitana. Oboje rodzice wywodzili się ze skromnych rodzin rzemieślników wiejskich i mieli niewielkie wykształcenie. Gdy Karol (zdrobniale Lolek) miał 9 lat, zmarła jego matka. Trzy lata później zmarł jego starszy o 14 lat, brat Edmund, który był lekarzem. W dzieciństwie Lolek grał w piłkę nożną i jeździł na nartach oraz odbywał razem z ojcem wiele wycieczek krajoznawczych. Postrzegano go jako chłopca wysportowanego i uzdolnionego.

                   W 1930 r. rozpoczął naukę w 8- letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Już w tym wieku jako wspominali katecheci małego Karola wyróżniała żarliwa wiara, w tym okresie Lolek przystąpił też do kółka ministranckiego.

           W gimnazjum Karol Wojtyła zainteresował się literaturą, a zwłaszcza teatrem i występował w przedstawieniach kółka teatralnego, złożonego z uczniów wadowickich gimnazjów. Po maturze, zdanej na ocenę celująca w 1938 r. Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, dokąd przeprowadził się z ojcem.

          Podczas okupacji niemieckiej pracował fizycznie m.in. w zakładach Solvay w Krakowie. W 1941 r. zmarł ojciec Karola Wojtyły. W tym okresie przyszły papież był też aktorem konspiracyjnego poetyckiego Teatru Rapsodycznego. W 1942 r. Karol Wojtyła wstąpił do tajnego seminarium duchownego. Po czterech latach formacji.

              1 listopada 1946 roku kardynał Adam Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza, po czym zaraz został wysłany na dwuletnie studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum w Rzymie. W 1948 r. przyszły papież uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim doktorat z teologii na podstawie pracy o pojmowaniu wiary przez św. Jana od Krzyża. Następnie przez niespełna rok był wikariuszem i katechetą we wsi Niegowić.

          Po wikariacie w Niegowici Wojtyle zostało powierzone zadanie organizowania duszpasterstwa akademickiego w Krakowie. Z powstałym wtedy środowiskiem Karol Wojtyła związał się na stałe. Łączenie duszpasterstwa z turystyką i sportem było w tym czasie nowością. W 1954 r. Karol Wojtyła uzyskał habilitację na UJ na podstawie rozprawy badającej możliwości budowania etyki chrześcijańskiej z wykorzystaniem systemu filozoficznego Maxa Schelera. Po likwidacji przez władze komunistyczne wydziału teologicznego UJ, rozpoczął wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1956-78 był kierownikiem katedry etyki na Wydziale Filozoficznym.

          W następnym roku został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Od 1962 tymczasowo nią zarządzał, a w 1963 został przez papieża Pawła VI mianowany jej ordynariuszem, arcybiskupem metropolitą krakowskim. W latach 1962 - 1952 brał czynny udział w obradach II Soboru Watykańskiego. Zajmował stanowisko m.in. w sprawach wolności religijnej i roli świeckich. W 1967 został mianowany kardynałem. Jako Książe Kościoła Wojtyła uczestniczył w rzymskich synodach biskupów i utrzymywał kontakty międzynarodowe. Zajmował się też m.in. duszpasterstwem rodzin i akademickim, ruchem oazowym, ale też zwołaniem synodu: archidiecezjalnego i metropolitalnego oraz reforma kurii archidiecezjalnej. Był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

           

           Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w roku 1978 Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o 16:16. Wielką sensację wzbudził fakt, że na papieża został wybrany kardynał z kraju pod władzą komunistyczną. Jan Paweł II wzbudził szybko w całym świecie, dużą sympatię, ale też wrogość, czego wyrazem był zamach, przeprowadzony 13 V 1981 r. na placu św. Piotra w Rzymie przez Turka Ali Agcę.

          W działaniach Jana Pawła II można dostrzec kilka podstawowych kierunków. Papież dążył do chrześcijańskiej odnowy członków Kościoła Katolickiego m.in. poprzez wdrażanie i rozwijanie wskazówek II Soboru Watykańskiego, ale też poprzez własne inicjatywny np. Światowe Dni Młodzieży. Jan Paweł II zwracał się także do innych wyznań i religii, uczestnicząc w dialogu ekumenicznym i międzyreligijnym. To z jego inicjatywy w 1986 r. w Asyżu odbył się Światowy Dzień Modlitwy o Pokój, w którym wzięli udział przedstawiciele licznych religii. Papież wskazywał również na znaczenie kultury dla człowieka i zachęcał Kościół do zainteresowanie się tą formą głoszenia wiary. Nie należy pomijać również relacji Papieża ze środowiskiem międzynarodowym. Jan Paweł II wielokrotnie wskazywał na moralne zagrożenia dla świata, takie jak pogarda dla życia ludzkiego, kryzys wartości rodzinnych, niesprawiedliwość systemów politycznych i gospodarczych, zeświecczenie i materializację życia. W działalności dyplomatycznej podjął liczne starania o pokój na świecie, łagodzenie rządów autokratycznych i budowanie porozumienia z władzami państw.

          Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu napisał i ogłosił kilkanaście encyklik: 1979 Redemptor hominis (Chrystus odkupiciel człowieka); 1980 Dives in misericordia (miłosierdzie Boże); 1981 Laborem exercens (godność pracy ludzkiej); 1985 Slavorum apostoli (Cyryl i Metody, apostołowie Słowian); 1986 Dominum et vivificantem (Duch Święty); 1987 Redemptoris Mater (Maryja, Matka Boża); 1987 Sollicitudo rei socialis (problemy społeczne); 1990 Redemptoris missio (działalność misyjna); 1991 Centesimus annus (urządzenie sprawiedliwego i wolnego społeczeństwa); 1993 Veritatis splendor (istnienie prawdy i prawa moralnego); 1995 Evangelium vitae (obrona życia ludzkiego, w tym dzieci poczętych); 1995 Ut unum sint (ekumenizm, z akcentem na relacje z prawosławiem); 1998 Fides et ratio (wiara i rozum); 2003 Ecclesia de Eucharistia (sakrament Eucharystii w życiu Kościoła).

           

           Na zawsze pontyfikat Papieża - Polaka będzie postrzegany jako najbardziej obfity w pielgrzymki. Podróże zagraniczne, których Jan Paweł II odbył 104 gromadziły zawsze tłumy, ożywiając w ten sposób religijność i integrując katolików konkretnej wspólnoty. Dla Papieża wyjazdy te były zaś wspaniałą możliwością głoszenia Ewangelii. Ostatnia podróż jaką odbył Jan Paweł II, była śledzona z wielkim napięciem przez cały świat. Odchodzenie Papieża do Domu Ojca w marcu i kwietniu 2005 r. poruszyło wielu ludzi, niezależnie od wyznania, pochodzenia czy stosunku do papieskich nauk...

          Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37.

          Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Jana Pawła II rozpoczął się właściwie żądaniem santo subito ("święty natychmiast"), który był zwrotem pojawiającym się na transparentach zgromadzonych osób podczas uroczystości pogrzebowych papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie 8 kwietnia 2005 roku. W ten sposób wierni  domagali się od przyszłego papieża, jeszcze przed jego wyborem, aby niezwłocznie po rozpoczęciu nowego pontyfikatu podjął procedurę zmierzającą do kanonizacji Jana Pawła II. 1 maja 2011 nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II podczas uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra w Rzymie, zaś 27 kwietnia 2014 roku został ogłoszony świętym.

           

          Źródło:

          http://dzielo.pl/strona/15/biografia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Proces_beatyfikacyjny_
          i_kanonizacyjny_Jana_Pawła_II

          Zdjęcia:

          http://www.centrumjp2.pl/jan-pawel-ii-3/,

          http://lublin.scj.pl/cms/content/view/185/77/

           

          Opracował mgr Piotr Skowr